Leczenie wad postawy u dzieci

Zajmujemy się m.in. pomocą osobom z problemami kręgosłupa. Nasi specjaliści w dziedzinie pediatrii przeprowadzają diagnostykę oraz leczenie dzieci z wadami postawy i chodzenia. W zakres ich obowiązków wchodzi weryfikacja naturalnych zmian kośćca oraz reagowanie w razie odnotowania nieprawidłowości układu kostnego. Zapewniamy indywidualnie dostosowane metody rehabilitacji, dzięki którym można skorygować sylwetkę małego pacjenta.

Jakie mogą być wady chodzenia u dzieci?

Współcześnie coraz więcej osób boryka się z bólami kręgosłupa. Na różnego rodzaju dolegliwości uskarżają się już dzieci w wieku wczesnoszkolnym oraz szkolnym. Głównymi czynnikami odpowiedzialnymi za taką sytuację jest zmniejszenie aktywności fizycznej i spędzanie zbyt dużo czasu przed komputerem. Nie bez winy są również zbyt ciężkie tornistry noszone przez uczniów. Nieodpowiednia postawa podczas siedzenia czy chodzenia doprowadza do powstania wad. Te z kolei wymagają rehabilitacji, a niekiedy bardziej złożonego leczenia.

Wśród najczęstszych nieprawidłowości można wymienić skoliozę, kifozę oraz lordozę. Typowe dla pierwszej wady chodzenia u dzieci jest wygięcie kręgosłupa ku tyłowi. Nadmierna kifoza powstaje z powodu wygięcia kręgosłupa w odcinku piersiowym (tzw. okrągłe plecy). Następne zaburzenie postawy, lordoza, polega na wygięciu kręgosłupa ku przodowi. Ono również może mieć swoją patologiczną wersję wymagającą leczenia. Dochodzi przy niej do nadmiernego wygięcia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym (plecy wklęsłe). Rehabilitacji potrzebują też pacjenci ze skrzywieniem bocznym kręgosłupa (skoliozą) oraz płaskostopiem.

Skuteczne leczenie wad postawy u dzieci

Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest profilaktyka. To zadanie należy do rodziców, którzy powinni dopilnować, aby u ich dziecka nie doszło do wytworzenia wady postawy. O ile nie ma ku temu przeciwwskazań, potomek powinien uczestniczyć w zajęciach wychowania fizycznego. Niestety dziś wielu uczniów próbuje unikać chodzenia na lekcje WF, czego przyczyną mogą być kompleksy, słaba kondycja czy zachowanie rówieśników. Brak aktywności prowadzi do problemów, a nierzadko i do rehabilitacji. Aby leczenie zaburzeń kręgosłupa nie było konieczne, warto zachęcać do ćwiczeń.

Jeżeli u potomka zdiagnozowano problemy zdrowotne kręgosłupa, rozsądnym wyjściem będzie zapisanie go na dodatkowe zajęcia gimnastyki korekcyjnej. Rehabilitacja wad postawy u dzieci może być połączona z innymi formami zajęć sportowych. Przykładowo, pacjent może skupić się na ulubionej dziedzinie sportu – można namówić go na chodzenie na basen albo grę w siatkówkę. Poza leczeniem istotne znaczenie na higieniczny tryb życia (optymalna ilość snu, zdrowa dieta etc.).

Warto mieć na uwadze, że każda nieprawidłowość jest inna, zatem trzeba dobrać do niej inne formy rehabilitacji. Plan terapeutyczny ustala lekarz, biorąc pod uwagę wyniki badań diagnostycznych. W Instytucie MkM prowadzimy leczenie wad postawy u dzieci. U pacjentów z trudnościami z chodzeniem dobieramy wkładki ortopedyczne. Każdy otrzymuje zestaw indywidualnie dobranych ćwiczeń mających na celu przywrócenie prawidłowych wzorców ruchowych. Treningi poprawiają też balans mięśniowy.

Gdzie zgłosić dziecko na rehabilitację wad postawy?

Kiedy Państwa dziecko informuje o bólach kręgosłupa albo widać, że jego sylwetka jest nieprawidłowa, nie należy zwlekać. Zachęcamy do umówienia się na spotkanie z naszym specjalistą. Lekarz oceni postawę potomka i ustali, czy potrzebna będzie rehabilitacja. W ośrodku wykorzystujemy różne techniki leczenia wad kręgosłupa. Każdorazowo dopasowujemy metody do indywidualnych potrzeb pacjentów.

ZAPYTAJ

O SZYBKĄ

Pomoc

i wsparcie

Napisz do nas. Odpowiadamy na kadą wiadomość, która do nas trafia. Postaramy się spełnić Twoje wymagania, odpowiedzieć na wiadomość, przesłać ofertę - słowem - pomóc w tym, czego od nas oczekujesz. 

Co mówią nasi pacjenci?

Rehabilitacja dziecięca na wysokim poziomie. Po raz pierwszy spotkaliśmy się z tak niesamowitą obsługą, która przede wszystkim chciała pomóc.

Karolina M. Nowy Sącz

Skorzystałem z terapii TECAR. Po raz pierwszy w życiu, po dosłownie kilku zabiegach, zapomniałęm o bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Szczerze polecam każdemu! Ta terapia czyni cuda!

Grzegorz, Halina Nowy Sącz