Terapia dzieci z autyzmem

Instytut MkM to wielospecjalistyczna placówka, w której znajdą pomoc rodzice małych pacjentów z różnego rodzaju schorzeniami. Między innymi, zapewniamy profesjonalne, skuteczne wsparcie medyczne dzieciom z autyzmem. W ramach leczenia prowadzimy terapię behawioralną oraz stosujemy inne metody pracy dopasowane do potrzeb autystycznych osób. Jeśli poszukują Państwo specjalisty zajmującego się tym zagadnieniem, zapraszamy do rejestracji terminu wizyty!

Co to jest autyzm?

Współcześnie mówimy nie o jednym zaburzeniu, a o szerokim spektrum zaburzeń autystycznych. Może objawiać się na przeróżne sposoby, począwszy od trudności z nawiązywaniem kontaktu wzrokowego u dzieci autystycznych, a skończywszy na problemach z relacjami międzyludzkimi. Jednocześnie należy podkreślić, że autyzm to nie choroba, co za tym idzie, nie ma skutecznej metody leczenia. Terapia behawioralna polega na zmniejszaniu natężenia symptomów przy wykorzystaniu odpowiednich technik pracy.

Przyczyny powstawania autyzmu wciąż nie są do końca poznane, co nie przeszkadza jednak w podejmowaniu skutecznych prób poprawy codziennego życia dotkniętych nimi dzieci. Autystyczni pacjenci uczą się prawidłowych zachowań w trakcie spotkań ze specjalistami. Dorośli powinni być pod stałą kontrolą lekarza psychiatry, który posługuje się dopasowanymi do ich problemu metodami pracy takimi jak terapia behawioralna. Zakłada ona, że skuteczną opcją leczenia jest tzw. modelowanie, czyli naśladowanie innych.

Metody pracy z dzieckiem autystycznym

Jako forma całościowego zaburzenia rozwoju spektrum autyzmu obejmuje m.in. specyficzne (nierzadko bardzo wąskie) zainteresowania. Autystyczne dzieci mogą mieć kłopoty z nawiązywaniem i podtrzymaniem znajomości. W zależności od pacjenta specjaliści muszą łączyć ze sobą różne formy pracy, aby umiejętnie dobrać je do indywidualnych potrzeb leczonych. Wśród skutecznych technik można wymienić tzw. metodę 3i, polegającą na intensywnej stymulacji mózgu, a także sesje logopedyczne czy pedagogiczne. Ponadto często stosowana jest terapia behawioralna.

W dzisiejszych czasach terapeuci podobnie jak rodzice małych pacjentów z autyzmem poszukują rozmaitych rozwiązań. Skuteczne metody pracy z dzieckiem autystycznym powinny zawierać dedykowane ćwiczenia oraz szczegółowe instrukcje. Aktualnie najczęściej stosowane opcje to podejście rozwojowe oraz wspomniane już wyżej behawioralne. Obie terapie różnią się stylem i założeniami, ale mają kilka zbieżnych elementów.

Na czym polega terapia behawioralna autystów?

W naszym Instytucie najmłodsi biorą udział w specjalnych sesjach. Uczą się w ich trakcie prawidłowych aktywności, a jednocześnie poznają metody unikania tych niewłaściwych. Przeprowadzana w placówce technika leczenia to terapia behawioralna. Przy zaburzeniach takich jak autyzm zdaje egzamin, gdyż opiera się na prostych komunikatach. Autystyczne dzieci przyswajają wiedzę na temat konsekwencji swoich działań. Skuteczna praca specjalisty polega na wzmacnianiu akceptowalnych społecznie zachowań oraz wygaszaniu tych nieakceptowanych.

Wcześniejsze metody postępowania przy osobach z autyzmem można było porównać do systemu nagród oraz kar. Aktualnie terapia behawioralna dzieci autystycznych skupia się na podejściu pozytywnym. Nieprawidłowe decyzje oraz czyny pacjentów wiążą się nie tyle ze wzmocnieniem negatywnym (karą), ile z brakiem wzmocnienia pozytywnego. Lata pracy z ludźmi w spektrum potwierdzają, że takie rozwiązanie jest znacznie bardziej skuteczne niż karanie.

Co istotne, terapia behawioralna autystycznych osób opiera się na sztywnych procedurach. Specjalista prowadzący sesje powinien stale monitorować postępy swoich pacjentów, aby móc reagować na nieprawidłowości. Zanim wdroży indywidualnie dobrane metody pracy, musi przeprowadzić rzetelną diagnostykę mocnych stron dziecka z autyzmem. Jego zadaniem będzie prócz tego ustalenie problematycznych obszarów, które będą wymagały zmian. Dzięki temu może zapewnić podopiecznemu skuteczną opiekę oraz dopracowany plan terapeutyczny.

Skuteczna terapia dziecka z autyzmem

Jeżeli zauważają Państwo u swojego potomka cechy typowe dla osób w spektrum, zachęcamy do rezerwacji wizyty w naszym ośrodku. Oferujemy diagnostykę oraz wsparcie specjalistów stosujących efektywne metody pracy z autystycznymi pacjentami. Podejście behawioralne, które wchodzi w zakres usług placówki, pomaga osiągnąć oczekiwane efekty podczas spotkań w gabinecie. Ważne, aby rodzice pamiętali, że skuteczna terapia dziecka z autyzmem to leczenie wdrożone możliwie szybko po rozpoznaniu problemu.

ZAPYTAJ

O SZYBKĄ

Pomoc

i wsparcie

Napisz do nas. Odpowiadamy na kadą wiadomość, która do nas trafia. Postaramy się spełnić Twoje wymagania, odpowiedzieć na wiadomość, przesłać ofertę - słowem - pomóc w tym, czego od nas oczekujesz. 

Co mówią nasi pacjenci?

Rehabilitacja dziecięca na wysokim poziomie. Po raz pierwszy spotkaliśmy się z tak niesamowitą obsługą, która przede wszystkim chciała pomóc.

Karolina M. Nowy Sącz

Skorzystałem z terapii TECAR. Po raz pierwszy w życiu, po dosłownie kilku zabiegach, zapomniałęm o bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Szczerze polecam każdemu! Ta terapia czyni cuda!

Grzegorz, Halina Nowy Sącz