Terapia oraz leczenie ADHD u dzieci

W naszym ośrodku otaczamy opieką pacjentów z różnego rodzaju problemami. Zgłaszają się do nas m.in. rodzice dzieci dotkniętych problemem ADHD. Oferujemy najmłodszym profesjonalną pomoc medyczną, w tym dostosowaną do ich potrzeb terapię. Prowadzimy diagnostykę objawów oraz leczenie, aby umożliwić im codzienne funkcjonowanie. Nasi specjaliści mają doświadczenie w pracy z osobami nadpobudliwymi psychoruchowo.

Co to jest ADHD?

Jak wykazują badania naukowe, Attention Deficit Hyperactivity Disorder dotyka od 4 do 8 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Może występować u obu płci, ale częściej diagnozuje się go u chłopców. Z wiekiem objawy słabną, a całkowicie zanikają u ok. 1/3 pacjentów. W przypadku osób dorosłych niektóre cechy zaburzenia utrzymują się przez całe życie – wtedy określa się je jako Adult Attention Deficit Disorder (AADD). Część ludzi z ADHD zgłaszających się na leczenie cierpi z powodu całego spektrum symptomów.

W przeszłości dzieci borykające się z tym problemem były uznawane za niegrzeczne lub źle wychowane. Dziś wiadomo już, że ich zachowanie nie jest wywołane błędami wychowawczymi rodziców czy krnąbrnością, a zamiast karania lepiej wybrać leczenie. Według części badaczy objawy ADHD mogą świadczyć o zachwianiu równowagi neuroprzekaźników, m.in. dopaminy lub noradrenaliny. Wśród możliwych przyczyn powstawania zaburzenia specjaliści wymieniają też nieprawidłowe funkcjonowanie niektórych stref układu nerwowego takich jak kora przedczołowa czy móżdżek.

Symptomy można łatwo zaobserwować, zwłaszcza u pacjenta w wieku wczesnoszkolnym czy szkolnym. Objawy ADHD u dzieci widać np. po niespokojnych, nieskoordynowanych ruchach, niechęci do prac domowych oraz które wymagają długiego wysiłku umysłowego. O leczeniu rodzice powinni pomyśleć, gdy pogarszają się oceny ich potomka, a także, gdy nauczyciele zwracają im uwagę na przesadną hałaśliwość lub kłopoty w kontaktach z rówieśnikami.

Jakie są objawy ADHD u dzieci?

Symptomy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej można odnotować już u najmłodszych pacjentów, w tym u niemowląt. Maluszki mają trudności z zasypianiem, prócz tego łatwo się wybudzają, a ich sen jest dość płytki. Objawy ADHD u dzieci w okresie niemowlęcym to głównie nadmierne ruchy (zbyt intensywna motoryka) oraz gestykulacja. Ponadto u niemowlaków występuje zbyt duże pobudzenie emocjonalne. W ramach leczenia specjalista może zalecić metody łagodzenia wspomagania rozwoju dziecięcych umiejętności.

U starszych dzieci (w okolicach 6. roku życia) można przeprowadzić diagnostykę. Jeśli psycholog dziecięcy uzna, że pacjent wymaga leczenia, wdroży odpowiednią terapię. Najczęściej o potrzebie przebadania informuje rodzica nauczyciel, który ma wiele sposobności do obserwowania zachowania ucznia. Zwykle powodem niepokoju będą trudności w skupieniu się na słuchaniu i wykonywaniu czynności, które wymagają koncentracji. Objawem ADHD mogą być opóźnienia w rozwoju mowy, urywanie myśli podczas wypowiedzi, dygresje etc. Nadpobudliwy uczeń bywa uznawany za nieposłusznego.

Na czym polega leczenie ADHD?

Terapia osób z problemem nadmiernego pobudzenia opiera się na psychoedukacji. Na spotkania ze specjalistą udaje się nie tylko dziecko, lecz również jego opiekunowie. W przypadku ADHD profesjonalne leczenie polega na sesjach indywidualnych oraz rodzinnych. Rodzice poznają lepiej przypadłość potomka, dowiadują się, jak z nim rozmawiać i wyznaczać mu cele. Niekiedy potrzebna bywa farmakoterapia (leki przeciwdepresyjne lub psychostymulujące). Jeżeli zauważyli Państwo u swojego dziecka niepokojące objawy, zachęcamy do umówienia wizyty.

ZAPYTAJ

O SZYBKĄ

Pomoc

i wsparcie

Napisz do nas. Odpowiadamy na kadą wiadomość, która do nas trafia. Postaramy się spełnić Twoje wymagania, odpowiedzieć na wiadomość, przesłać ofertę - słowem - pomóc w tym, czego od nas oczekujesz. 

Co mówią nasi pacjenci?

Rehabilitacja dziecięca na wysokim poziomie. Po raz pierwszy spotkaliśmy się z tak niesamowitą obsługą, która przede wszystkim chciała pomóc.

Karolina M. Nowy Sącz

Skorzystałem z terapii TECAR. Po raz pierwszy w życiu, po dosłownie kilku zabiegach, zapomniałęm o bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Szczerze polecam każdemu! Ta terapia czyni cuda!

Grzegorz, Halina Nowy Sącz