Podoskop diagnostyczny
Podoskop to urządzenie, które łączy w sobie elementy obrazowe i diagnostyczne. Wyposażony w kamerę wysokiej rozdzielczości rejestrującej obraz stóp lub pięt. Służy do badania stopy u dzieci i młodzieży, podczas którego można właściwie ocenić kształt stopy, obecności zgrubień na skórze, odcisków. Podoskop jest urządzeniem prostym w obsłudze jednakże daje bardzo szerokie możliwości oceny wad rozwojowych dzieci, które wcześnie wykryte można skutecznie leczyć i korygować.
- Górna powierzchnia wykonana z przezroczystej płyty z poliwęglanu, odpornej na obciążenie do 150 kg (do 120 kg w przypadku urządzenia z zasobnikiem na folię).
- W dolnej części obudowy wykonanej z kształtek aluminiowych, usytuowane jest lustro, w którym można określić podłoże badanej stopy.
- Efekt świetlny uzyskiwany jest bardzo jasnymi diodami kolorowymi LED o bezpiecznym napięciu 12 V.
- W dolnej części obudowy zamontowana jest kamera HD.
- Wymiary: 39 cm x 43 cm x 20 cm
- Waga : 8,6 kg
Najważniejsze cechy i własności
- podświetlenie, wbudowana kamera HD
- możliwość rejestracji sekwencji ruchowych
- oprogramowanie diagnostyczne umożlwiające precyzyjne pomiary
- możliwość archiwizacji danych pacjentów
- bezpieczny w użytkowaniu i przy przeprowadzaniu badań
Dlaczego warto skorzystać?
Na podstawie obrazu powstającego w kamerze podczas badania – obrazującego odbicie stóp – oraz na podstawie analizy ruchów stóp i obciążenia, można uzyskać istotne informacje w przypadku leczenia:
- wad postawy,
- bólów stawów kolanowych i podudzia,
- zwichnięcia stawów skokowych,
- chondromalacji rzepki,
- zapalenia ścięgna Achillesa,
- zapalenia stawów biodrowych,
- bólów kręgosłupa,
- dysfunkcji stawów krzyżowo-biodrowych.
Dlaczego warto skorzystać?
Podczas badania podoskopem można wcześnie wykryć wady postawy. Wczesna korekcja wad postawy u dzieci może skutecznie wyeliminować różnorakie problemy zdrowotne w przyszłości, ponieważ układ kostno-szkieletowy młodego człowieka jest kształtowany do momentu zakończenia okresu dorastania.
Po wykonaniu badania i wykryciu wady postawy zaleca się konsultację fizjoterapeutyczną i jeśli to konieczne – opracowanie zestawu ćwiczeń korygujących. Po określonym czasie przeprowadzane jest badanie kontrolne porównawcze (na podstawie wcześniej uzyskanego obrazu z pierwszego badania podoskopem), które daje pełny obraz postępu fizjoterapii i ćwiczeń.
Badanie podoskopem zalecane jest wszystkim dzieciom w wieku przedszkolnym i szkolnym, w niektórych przypadkach również młodzieży.