Drenaż limfatyczny

W trosce o komfort naszych pacjentów przygotowaliśmy wyjątkową ofertę drenażu limfatycznego. Co to jest? To bardzo skuteczna metoda masażu uciskowego, który w odpowiednio dobranym zestawie ucisków i rozluźnień, pobudza limfę do krążenia, tym samym przynosząc ulgę w bólu i zastoju. Jest (a przynajmniej powinien być) podstawowym urządzeniem w każdej jednostce rehabilitacyjnej. W Instytucie MKM jest on dostępny w najnowocześniejszej odmianie – zestaw z 8 komorami do jednoczesnej terapii. Jakie są przeciwwskazania do jego stosowania?

Po co stosować drenaż limfatyczny?

Spróbujemy Ci pomóc w różnych sytuacjach związanych z Twoim stanem zdrowia. Stosując drenaż limfatyczny przywracasz fizjologiczny dobrostan, a dzięki temu tworzą się warunki do regeneracji uszkodzonych fragmentów układu chłonnego. Zwiększa on czasową objętość limfy przyspieszając tym samym tworzenie się limfocytów i ich transport z węzłów. Ten masaż jest przydany w zastoju. Co to jest? Wszystko wyjaśniamy poniżej, a także przytoczymy przeciwwskazania do tego rodzaju masażu

Czym jest zastój limfatyczny?

Zaburzenia pracy układu chłonnego mogą spowodować zastój limfatyczny. To zbierający się w jednym miejscu nadmiar płynu, czyli limfy, powodujący wyraźną opuchliznę (zazwyczaj w jednej z nóg). Po uciśnięciu palcem zmienia ona kształt i dopiero po pewnym czasie powraca do formy. Początkowo bezbolesna z biegiem czasu ta dolegliwość może stać się poważnym zagrożeniem nie tylko dla wyglądu, ale również i zdrowia. Nie powinno się go ignorować – odpowiednie masaże powodują drenaż naczyń, a w konsekwencji regenerują uszkodzone fragmenty będące pierwotną przyczyną objawów. Co to jest za zabieg i jak przebiega? Czy istnieją przeciwwskazania do jego wykonywania?

Jak wygląda drenaż limfatyczny?

To zazwyczaj przyjemny zabieg, do którego pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać. Masażysta wykonuje na całym ciele wokół węzłów chłonnych ruchy głaskające, wyciskające i ugniatające. Mają one na celu zebranie całej chłonki, aby przywrócić prawidłowy drenaż limfatyczny. Przeciwwskazania zostaną omówione i wykluczone podczas wywiadu z fizjoterapeutą. Masaż wykonuje się przez kilkadziesiąt minut, skupiając się nie tylko na obszarze wyraźnie opuchniętym, lecz na całym ciele. Wszystko po to, aby umożliwić naczyniom tego specjalnego układu nakierowanie płynów na „odpowiednie tory” i poprawić ich odpływ. Jest to bardzo przyjemny, relaksujący zabieg, który niemal od razu daje widoczne efekty.

Przeciwwskazania do masażu limfatycznego

Bardzo ważne jest, aby osoby, które decydują się na masaż, zdawały sobie sprawę z tego, jakie są do niego przeciwwskazania. To przede wszystkim choroby nowotworowe oraz ciąża, w których przypadku nie ma wystarczających dowodów potwierdzających bezpieczeństwo stosowania różnych metod fizjoterapii. Oprócz tego należy unikać drenażu limfatycznego przy niewydolnościach i wadach serca, gruźlicy, chorobach skóry, w ostrej zakrzepicy żylnej, padaczce i w jaskrze oraz w przypadku wysokiej gorączki.

Na co działa drenaż limfatyczny?

Osoby, które podejrzewają u siebie zastój, powinny udać się do specjalisty, który odpowiednio go zdiagnozuje. Jednakże drenaż limfatyczny przywracany na skutek masażu to również bardzo przyjemny zabieg o charakterze kosmetycznym, wykorzystywany chętnie w branży wellness. Korzyści z niego mogą odczuć wszystkie osoby, którym dokucza ciężkość nóg na skutek długotrwałego stania, mają widoczny cellulit lub pragną wzmocnić efekt diety oraz ćwiczeń poprzez odprowadzanie chłonki z organizmu i tym samym delikatne modelowanie ciała. Jakie są główne wskazania, aby z niego skorzystać?

  • leczenie fizykalne stanów pourazowych,
  • profilaktyka niewydolności układu krążenia oraz układu limfatycznego,
  • schorzenia powodujące obrzęki,
  • niewydolność limfatyczna po mastektomii,
  • uczucie “ciężkich nóg”,
  • cellulit,
  • wysięki,
  • zapobieganie i profilaktyka w leczeniu otyłości i nadwagi,
  • przebyte choroby zakaźne (w celu wzmocnienia organizmu i usunięcia toksyn),
  • przyspieszenie absorpcji krwiaków czy siniaków poprzez stymulację mikrokrążenia.

Dlaczego warto skorzystać?

Z medycznego punktu widzenia zaleca się stosowanie drenażu w pierwotnych i wtórnych obrzękach limfatycznych, tłuszczowych, żylno-limfostatycznych oraz obrzękach pourazowych i pooperacyjnych. Osoby, które nie mają przeciwwskazań do jego wykonywania, powinny się na niego zdecydować przynajmniej raz na tydzień, aby niemal od razu poczuć się lepiej i smuklej. Bardzo często zalecany jest sportowcom jako element regeneracji powysiłkowej. Popularne i skuteczne są również masaże limfatyczne stosowane jako element zabiegów wellness, szczególnie w uczuciach ciężkości nóg, przy redukcji cellulitu oraz w zabiegach oczyszczania organizmu.

Jak często wykonywać drenaż limfatyczny?

Gdy już wiesz, co to jest drenaż limfatyczny i dlaczego warto dbać o to, aby był prawidłowy, a także znasz przeciwwskazania do stosowania tego wyjątkowego masażu, możesz skontaktować się z przedstawicielem Instytutu MKM, aby umówić się na dogodny termin zabiegu. Zastój to nie tylko kwestia estetyki, ale również Twojego zdrowia – w przyszłości bez podjęcia leczenia będzie się pogłębiał i może doprowadzić do groźnych powikłań. Wykonywanie 2, 3 razy w tygodniu odpowiednich technik uciskania i głaskania przez wykwalifikowanego masażystę może pomóc pozbawić Cię przykrych dolegliwości, ale przede wszystkim zniwelować obrzęk.

Uwolnij się od zastoju limfatycznego i zapobiegaj mu!

Zapraszamy do skorzystania z oferty naszego Instytutu, w którym każdego dnia pracujemy nad poszerzaniem asortymentu zabiegów stosowanych w celach leczniczych, ale również profilaktycznych oraz estetycznych. Zastój limfatyczny u osób szczupłych, które dotychczas nie miały problemu z utrzymywaniem prawidłowej masy ciała, bywa alarmujący – to może być oznaka braku właściwego drenażu, a nie tycia!

Profesjonalnie wykonywane masaże, o ile nie masz do nich przeciwwskazań, może być przyjemną, bezpieczną i nieinwazyjną drogą do uzyskania wymarzonego kształtu ciała. Co więcej, ta metoda pomaga też zadbać o stan skóry – z pewnością docenią ją zatem szczególnie panie, którym zależy na dobrym wyglądzie. Zapraszamy do umówienia się na dogodny termin!

ZAPYTAJ

O SZYBKĄ
POMOC

i wsparcie

Napisz do nas. Odpowiadamy na kadą wiadomość, która do nas trafia. Postaramy się spełnić Twoje wymagania, odpowiedzieć na wiadomość, przesłać ofertę - słowem - pomóc w tym, czego od nas oczekujesz. 

Co mówią nasi pacjenci?

Rehabilitacja dziecięca na wysokim poziomie. Po raz pierwszy spotkaliśmy się z tak niesamowitą obsługą, która przede wszystkim chciała pomóc.

Karolina M. Nowy Sącz

Skorzystałem z terapii TECAR. Po raz pierwszy w życiu, po dosłownie kilku zabiegach, zapomniałęm o bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Szczerze polecam każdemu! Ta terapia czyni cuda!

Grzegorz, Halina Nowy Sącz